National Atlas & Thematic Mapping Organisation
Government of India, (Deptt. of Science & Technology)

List of employees

 

 

 

LIST OF EMPLOYEES AS ON  9th  November 2016

 

Sl.No.

Name of Officers & Members of Staff

Designation

1

Dr.Tapati Banerjee

Director

2

Sri Andreas Ekka

Deputy Director

3

Dr. Noor Mohammad

Deputy Director

4

Dr. Sonali Saha Bhattacharya

Research Officer

5

Dr. Mousumi Roy Chowdhury

Research Officer

6

Smt. Swagata Chatterjee

Research Officer

7

Dr. Chundri Mastan Rao

Scientific Officer

8

Dr. Srabani Bhattacharya                              

Scientific Officer

9

Sri Sajikrishnan K

Scientific Officer

10

Dr. Siddhartha Priyadarshi

Scientific Officer

11

Dr. Amjad Khan

Scientific Officer

12

Smt. Sudeshna Bhar

Scientific Officer

13

Smt. Lily Blance Biswas

Scientific Officer

14

Sri Sadananda Sardar

Scientific Officer

15

Smt. Suva Guha Roy

Scientific Officer

16

Smt. Ranjana Ghosh

Scientific Officer

17

Smt. Debjani Goswami

Scientific Officer

18

Dr. Swati Bandopadhyay

Scientific Officer

19

Smt. Madhuchhanda Sen

Scientific Officer

20

Smt. Piyali Chowdhury

Scientific Officer

21

Smt. Bandana Sur

Scientific Officer

22

Smt. Jyotsna  Mondal

Scientific Officer

23

Smt. Sikha Mitra

Scientific Officer

24

Smt. Mou Hazra

Scientific Officer

25

Smt. Swapna Saha

Scientific Officer

26

Smt. Kajal Das

Scientific Officer

27

Smt. Madhuri Mukhopadhyay

Scientific Officer

28

Smt. Anjana Bandyopadhyay

Scientific Officer

29

Smt. Sukanya Sarkar

Scientific Officer

30

Smt. Rita Chowdhury

Scientific Officer

31

Sri Daud Kandulna

Scientific Officer

32

Smt. Anjali Sharma

Assistant Director (OL)

33

Sri Bikash Roy

Stenographer Grade- II

34

Sri Tushar Kanti Banerjee

Stenographer Grade- II

35

Sri K. Dharanirajan

Research Assistant

36

Sri Ashish Majumdar

Research Assistant

37

Smt. Sarmistha Samaddar

Research Assistant

38

Smt. Suchismita Mukherjee

Research Assistant

39

Sri Sankha Roy

Research Assistant

40

Smt. Malabika Biswas

Research Assistant

41

Smt. Rupa Gayen

Research Assistant

42

Smt. Chhanda Biswas

Research Assistant

43

Smt. Mitra Kumar

Research Assistant

44

Smt. Sudipa Chakraborty

Research Assistant

45

Smt. Sarbani Roy

Research Assistant

46

Smt. Ruchira Bhaduri

Research Assistant

47

Sri Subir Dasgupta

Research Assistant

48

Smt. Sweta Banerjee

Research Assistant

49

Smt. Rama Chatterjee

Research Assistant

50

Smt. Mahuya Chaudhuri

Research Assistant

51

Smt. Dipa Mukherjee

Research Assistant

52

Smt. Anjana Bandyopadhyay

Research Assistant

53

Dr. Kuntala Ghosh

Research Assistant

54

Sri Raj Kumar Saha

Research Assistant

55

Sri Ram Ratan Oraon

Research Assistant

56

Smt. Shila Chowdhury

Research Assistant

57

Smt. Mousumi Podder

Research Assistant

58

Smt. Madhurima Dutta

Research Assistant

59

Smt. Sraboni Guha

Research Assistant

60

Sri Somenath Das

Research Assistant

61

Sri Basubandhu Bhattacharya

Research Assistant

62

Smt. Kakali Bera

Research Assistant

63

Smt. Mousumi Saha

Research Assistant

64

Smt. Polly Mitra

Research Assistant

65

Smt. Anindita Sarkar

Research Assistant

66

Smt. Chandrima Bhowmick

Research Assistant

67

Sri Sanjeev Kumar Sinha

Research Assistant

68

Sri Sarvajeet Kumar

Research Assistant

69

Sri Vikas Kumar

Research Assistant

70

Smt. Anindita Chakraborty

Research Assistant

71

Sri Dongminlian Hungluah

Research Assistant

72

Dr. Krishna Dutta Patre

Research Assistant

73

Smt. Dipnwita Dasgupta

Research Assistant

74

Smt. Sonali Ghosh

Research Assistant

75

Smt. Troyee Sarkar

Research Assistant

76

Smt. Dipannita Paul

Research Assistant

77

Sri Subhankar Bhattacharya

Research Assistant

78

Sri Subhasis Banerjee

Research Assistant

79 Sri. K. Aditya Kumar Research Assistant

80

Sri Pinaki Mukhopadhyay

Junior Geographical Assistant

81

Sri Kausik Brahmachari

Junior Geographical Assistant

82

Smt. Rupa  Sen

Junior Geographical Assistant

83

Sri Prosenjit Roy Chowdhury

Junior Geographical Assistant

84

Smt. Nabina Bose

Junior Geographical Assistant

85

Smt. Rumki  Chakraborty

Junior Geographical Assistant

86

Smt. Ankhi Pramanik

Junior Geographical Assistant

87

Dr. Minakshi Mukherjee

Junior Geographical Assistant

88

Smt. Minati Bej

Junior Geographical Assistant

89

Smt. Lipika Mondal

Junior Geographical Assistant

90

Sri Pallav Chaudhuri

Junior Geographical Assistant

91

Sri Madhav Chandra Naskar

Junior Geographical Assistant

92

Sri Biswanath Das

Junior Geographical Assistant

93

Smt. Sushma Kumari Oraon

Junior Geographical Assistant

94

Sri Kaustav Mukherjee

Junior Geographical Assistant

95

Sri Rupen Mal

Junior Geographical Assistant

96

Sri Prasenjit Saha

Junior Geographical Assistant

97

Sri Lalit Kumar Ray

Field Assistant

98

Sri Dibyendu Ghosh

Field Assistant

99

Sri  Sumit  Chakraborty

Field Assistant

100

Sri Sibunath Das

Field Assistant

101

Sri Subrata Mukherjee

Head Clerk

102

Sri Shib Kumar Burman

Accountant

103

Sri Milan Kumar Adhya

Head Clerk

104

Sri Bishnu Pada Saha

Head Clerk

105

Sri Surajit Debnath

Head Clerk

106

Sri Uttam Kumar Roy

Upper Division Clerk

107

Sri Prasanta Kumar Padhi

Upper Division Clerk

111

Sri Suman Ghosh

Upper Division Clerk

108

Sri Sumit Kumar Mukherjee

Upper Division Clerk

109

Sri Subir Kumar Das

Upper Division Clerk

110

Sri Tapan Mondal

Store Assistant

111

Sri Gourav Roy

Store Assistant

112

Sri Jagbandhu Chowdhury

Lower Division Clerk

113

Sri Utpal Naskar

Lower Division Clerk

114

Sri Dipak Kumar

Lower Division Clerk

115

Sri Raushan Kumar

Lower Division Clerk

116

Sri Mohit Kumar

Lower Division Clerk

117

Sri Samarjit Kumar

Lower Division Clerk

118

Smt. Tanisha Sinha

Lower Division Clerk

119

Sri Amit Kumar Amitesh

Lower Division Clerk

120

Sri Shib Nath Saha

Store Keeper

121

Sri Angshuman Sikdar

Senior Technical Assistant (Process)

122

Sri Kirtinath Pramanik

Technical Assistant (Process)

123

Sri Mahadev Das

Technical Assistant (Process)

124

Sri Swapan Kumar Sardar

Technical Assistant (Process)

125

Sri Sumitra Banerjee

Litho Machine Printer Grade-II

126

Sri Tayab Ali

Compositor

127

Sri Basudev Choudhury

Printer

128

Sri Chandan Chowdhury

Electrician

129

Sri Rakesh Chakraborty

Staff Car Driver-Ordinary Grade

130

Sri Basudeb Biswas

Canteen Attendant

131

Sri Nihar Chandra Dey

Canteen Attendant

132

Sri Sukdeb Biswas

Canteen Attendant

133

Smt. Anjana Chowdhury

Multi Tasking Staff

134

Sri Robin Sen

Multi Tasking Staff

135

Sri Suman Shankar Sharma

Multi Tasking Staff

136

Sri Ram Pukar Ram

Multi Tasking Staff

137

Sri Kajal Basak

Multi Tasking Staff

138

Sri Sombra Baghwar

Multi Tasking Staff

139

Sri Sanjeev Chandra

Multi Tasking Staff

140

Sri Suman Sourav

Multi Tasking Staff

141

Sri Namgyal Tshewang Bhutia (on Lien)

Research Assistant

142 Smt. Dipanwita Dasgupta Research Assistant
 143  Sri Arindam Polley(on lien)  Lower Division Clerk

Visitor Count : 637437 | Last Updated on 24 - 02 - 2017